تحریم هواوی چرا و چگونه اتفاق افتاد

تحریم هواوی چرا و چگونه اتفاق افتاد

تحریم هواوی چرا و چه‌طور اتفاق افتادتحریم هواوی البته تنها مشتریان هواوی در بیرون از چین را به لحاظ نرم‌افزاری تحت تاثیر قرار خواهد بخشید ; زیرا دولت چین نسبتاً هر چیزی را که به گوگل رابطه داراست , غربال کرده است .

 

به همین دلیل هواوی در گوشی‌هایی که بازار چین عرضه میکند یک نسخه از اندروید را به کار میگیرد که از خدمات هواوی , به‌روزرسانی‌های امنیتی و چه بسا فروشگاه اپلیکیشن‌های خود هواوی به کار گیری مینمایند .

 

فرمان تحریم هواوی همینطور هرگونه همکاری دیگر شرکت‌های آمریکایی مانند اینتل , ان‌ویدیا ( Nvidia ) و کوالکام ( Qualcomm ) را با هواوی منع خواهد کرد .

 

هواوی از جمله نادر شرکت‌هایی است که سی‌پی‌یو یا این که به‌طور ظریف SOCهای مخصوص خود را برای به کارگیری در گوشی‌ها و تبلت‌های خود می‌سازد و برای مثال نیازی به کمپانی کوالکام ندارد ; البته در دیگر قطعاتی که ممکن است خودش نتواند بسازد دیگر نمی‌تواند سراغ تولیدکنندگان آمریکایی برود .

 

Huawei Matebook proاز آن‌سو هواوی به تازگی آغاز به ساخت لپ‌تاپ‌های ویندوزی هم کرده است . سی‌پی‌یو‌های روی لپ‌تاپ‌ها تقریباً همه‌شان یا این که وابسته به اینتل می باشند یا این که AMD . همه‌شان هم از کارت‌های گرافیکی یار سی‌پی‌یو ( Intel integrated graphics ) , ان‌ویدیا و AMD استعمال مینمایند .

 

با تحریم هواوی دیگر هیچ‌کدام از این تولیدکنندگان در دسترس هواوی نخواهند بود . از آن‌سو هواوی در لپ‌تاپ‌های خود دیگر نمی‌تواند از سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت استفاده نماید .

 

همه‌ این‌ها به‌این مفهوم که بازار لپ‌تاپ‌های هواوی ممکن است به‌طور بدون نقص از در بین خواهد رفت و کارایی هواوی برای تولید نسخه لینوکس منحصربه‌فرد خویش هم بی‌اثر خواهد شد .

 

پاسخ هواوی به تحریم‌ها چه بود؟در پاسخ به تحریم‌های ایالات متحده , هواوی نیز اعلام کرده است به‌اندازه استفاده سه ماه خود قطعه در انبارهایش دارااست . چون از گذشته پیش‌بینی میکرد که چنین اتفاقی چهره دهد .

 

این سه ماه به هواوی مجال خواهد اعطا کرد که بتواند تامین‌کنندگان دیگری برای قطعات مورد نیاز خویش بیابد . ولی مشخصا نمی‌تواند تامین‌کننده دیگری برای قطعات لپ‌تاپ‌ها بیابد و در فیض این بخش هواوی تماما از دربین خواهد رفت .

 

از آن‌سو علی‌رغم تجربه هواوی در چین برای توسعه فروشگاه‌ اپلیکیشن , سرویس ها امنیتی و دیگر سرویس ها لازم در اندروید , بعید است که هواوی بتواند کاربران بیرون از چین را به به کارگیری از این سرویس‌ها راضی نماید ; چون همان‌طور که گفتیم چنین چیزی یک اکوسیستم از استفاده کننده و توسعه‌دهنده ایجاد می نماید که هر چه یکسری یک عدد عمده باشد , تعداد دیگری نیز ارتقاء می‌یابد .

 

Huawei Honor 10احتمالا ساخت یک دکان اپلیکیشنی که عملا اپلیکیشن‌هایی گوگل پلی را نسخه برداری نماید و مثلا نرم افزار بفروشد , بتواند کاری را از پیش برنده شود ; اما همین نیز یک نقص‌ دارااست .

 

اپلیکیشن‌ها بر پایه ی استانداردها و معیارهای گوگل که در هر به‌روزرسانی خدمات دکان پلی روی موبایل نصب میگردند , کار می‌کند . در حالتی‌که همین به‌روزرسانی‌ها را هواوی بخواهد انجام دهد , مشخص و معلوم وجود ندارد چقدر از آن‌ها با به‌روزرسانی‌های خود گوگل سازگار باشند .

 

هنگامی سرویس ها گوگل در اختیار نباشدبعضی از اپلیکیشن‌ها از سرویس ها گوگل برای کار کردن استعمال می‌نمایند . خدماتی مانند سیستم‌های پرداخت گوگل , مکان‌یابی و بازی‌های گوگل پلی . حالا اگر نرم افزار اندرویدی که روی گوشی‌های سوای سرویس ها گوگل هواوی نصب‌شده است , برای اجرا دنبال این سرویس ها بگردد و آنان‌را پیدا نکند , مشخصا دیگر کار نخواهد کرد"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""